Jeden z twórców polskiego ruchu krajoznawczego, inicjator pierwszych organizacji działających na rzecz ochrony przyrody, założyciel schronisk turystycznych, prekursor zorganizowanych wycieczek zbiorowych, a także autor wielu publikacji krajoznawczych. Człowiek, który kochał i uczył kochać kraj.
Już w młodości Janowski poznawał różnorodność polskich ziem, choć wtedy odbywało się to nie z jego wyboru – często się przeprowadzał. Doświadczenie częstej zmiany miejsc zamieszkania ukształtowało w nim ciekawość świata i wrażliwość na różnorodność krajobrazów, ludzi i kultur. Gdy rozpoczął pracę zawodową, postanowił poświęcić wolny czas odkrywaniu okolicznych zakątków. Podczas jednej z takich wypraw ruiny zamku Ogrodzieniec wywarły na nim niezatarte wrażenie. To tam zrodziła się jego życiowa misja:
„Miliony Polaków nie wiedziały, że jest jakiś Ogrodzieniec lub gdzie go szukać. Miliony Polaków kraju swego nie zna, a powinno kraj znać, by tym goręcej go kochać. Kochać i szanować. Tej idei chciałbym służyć.”
Początkowo Janowski podróżował samotnie, lecz z czasem zaczął zapraszać znajomych, by dzielić się z nimi swoją pasją i wiedzą. Wspólne wyprawy szybko przerodziły się w coś więcej – w ruch, który inspirował innych do odkrywania Polski i jej piękna.
Jego jednopokojowe mieszkanie przy ul. Sosnowej 1 w Warszawie stało się miejscem tętniącym życiem. Młodzież, która nazywała go pieszczotliwie „Wujem”, z entuzjazmem gromadziła się tam na gawędy krajoznawcze, wspólne śpiewanie patriotycznych pieśni i planowanie kolejnych wypraw. To właśnie w tych skromnych warunkach rodziły się idee, które miały zmienić oblicze polskiej turystyki.
Założone przez Janowskiego Polskie Towarzystwo Krajoznawcze stało się nieformalnym „ministerstwem polskości”. Służyło nie tylko jako organizacja turystyczna, ale także jako platforma budowania świadomości narodowej, umacniania więzi z ojczystą ziemią i krzewienia miłości do Polski.
Dziś, idąc śladami naszego patrona, Oddział Stołeczny PTTK zaprasza do wspólnego odkrywania kraju! Wyrusz z nami w podróż!
Narodziny Aleksandra Janowskiego w Warszawie.
Częste przeprowadzki kształtują wrażliwość Janowskiego na różnorodność polskich krajobrazów.
Rozpoczęcie pracy i pierwsze samotne wycieczki po okolicach.
Organizowanie wycieczek z przyjaciółmi oraz młodzieżą. Pierwsze spotkania w mieszkaniu przy Sosnowej.
Aleksander Janowski, wraz z działaczami, zakłada Polskie Towarzystwo Krajoznawcze (PTK) w Warszawie
PTK rozpoczyna budowę schronisk turystycznych i znakowanie szlaków w górach, tworząc fundamenty zorganizowanej turystyki w Polsce.
PTK liczy ponad 20 tys. członków, organizuje liczne wycieczki krajoznawcze i wydaje przewodniki, realizując wizję Janowskiego.
Śmierć Aleksandra Janowskiego w Warszawie po długotrwałej chorobie.
Połączenie Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego (PTK) i Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego (PTT). Powstaje Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze (PTTK), które kontynuuje dzieło Janowskiego.
Utworzenie Oddziału Stołecznego PTTK w Warszawie
Obchody 100-lecia PTK i 50-lecia PTTK.
PTTK pozostaje największą organizacją turystyczno-krajoznawczą w Polsce, zachęcając Polaków do organizowania wycieczek i odkrywania piękna ojczyzny.
Wierzymy, że wycieczki to doskonała okazja, aby oderwać się od codziennego zgiełku i znaleźć chwilę wytchnienia w naturze. Zapraszamy do odkrywania Polski, gdzie spokój i cisza pomagają na nowo odnaleźć siebie.
Nasze wycieczki i wydarzenia to sposób na aktywne spędzanie czasu, który nie tylko poprawia kondycję fizyczną, ale również wzbogaca doświadczenie życiowe. Turystyka to dla nas klucz do zdrowia i radości.
Zgodnie z ideą naszego patrona, Aleksandra Janowskiego, nasza misja to nie tylko turystyka, ale także promowanie miłości i szacunku do Polski. Chcemy, aby każdy uczestnik naszych wydarzeń odkrywał nasz kraj, a przez to lepiej go rozumiał i kochał.
Zachęcamy każdego do poznawania najpiękniejszych zakątków naszego kraju. Oferujemy wycieczki, które odkrywają nie tylko przyrodnicze, ale i kulturowe bogactwo Polski, z poszanowaniem dla lokalnych tradycji i historii.
Stawiamy na wspólne przeżywanie pasji. Każdy uczestnik naszych wycieczek jest częścią większej wspólnoty, która dzieli się doświadczeniami i wiedzą, tworząc przestrzeń do nawiązywania nowych przyjaźni.
Zależy nam na tym, by każdy miał możliwość organizowania własnych wycieczek i wydarzeń. Oferujemy wsparcie w realizacji pasji i idei związanych z turystyką i krajoznawstwem.
Chcesz zaangażować się w organizację wydarzeń?
Napisz do nas lub zadzwoń – czekamy na Twój kontakt!
Arkadiusz Białas – prezes
Radosław Joachim Potrac – wiceprezes
Natalia Wojtyra – wiceprezes
Wiesław Kędzierawski – wiceprezes
Anna Ostasz – skarbnik
Daniel Wolborski – sekretarz
Alicja Świątek – członek
Izabella Anna Jędra – członek
Zbigniew Jurek – członek
Julian Osowski – prezes
Bronisław Perek – wiceprezes
Marianna Machnicka – członek
Lechosław Rowicki – członek
Jan Rukat – członek
Warszawski klub Motorowo-Kolarski “Kinowa”
Klub “Varsovia”
Warszawski Klub Kolarski “Wektor”
Koło Terenowe “Śródmieście”
Warszawski Klub Wodniaków
Koło nr 1
Koło “Polfa”
Koło “Echo”
Koło 93
Koło “Nike”
Klub Harcerski “Wanda”
Koło nr 4 w Wesołej
Szkolny Klub “Dreptaki”
Klub Turystyki Rowerowej “Rembertów”
Harcerski Klub Turystyczny "W drodze"
Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział Stołeczny im. Aleksandra Janowskiego
Kopernika 30 lok. 523,
00-336 Warszawa
telefon: +48 22 635 27 52
ul. Piwna 28/30 (wejście od ul. Zapiecek 1),
00-265 Warszawa
www: http://www.poster.com.pl/e-mail: warsaw@poster.com.pl
http://www.poster.com.pl/
ul. Świętojańska 12b,
00-288 Warszawa
ul. Wał Miedzeszyński 295,
03-994 Warszawa