Załącznik nr 2 do uchwałyZarządu Oddziału Stołecznego PTTK
z dnia 6sierpnia 2024 roku
Zasady bezpiecznych relacji pracowników Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego Oddział Stołeczny im. Aleksandra Janowskiego (dalej Oddział) z małoletnimi obowiązują wszystkich pracowników Oddziału, bez względu na formę zatrudnienia, a także współpracowników, stażystów i wolontariuszy.
Zasady relacji personelu z małoletnimi
Wprzypadku stwierdzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniumałoletniego, personel Oddziału zobowiązany jest o poinformowaniu o zaistniałejsytuacji Koordynatora do spraw Standardów Ochrony Małoletnich na adrespoczty elektronicznej biuro@pttk-oddzialstoleczny.pl Odpowiedzialnośćza małoletnich podczas korzystania z oferty Ośrodka ponoszą ich opiekunowie.
W celu właściwej ochrony małoletni mają obowiązek przestrzegania zasad i norm obowiązujących w Oddziału oraz stosowania się do poleceń personelu.
Małoletni szanują prawo innych do odmienności i zachowania tożsamości ze względu na: pochodzenie, narodowość, religię, status ekonomiczny, cechy rodzinne, wiek, płeć, orientację seksualną, cechy fizyczne, niepełnosprawność. Nie naruszają praw innych, nikogo nie dyskryminują ze względu na jakąkolwiek jego odmienność
Zasady bezpiecznych relacji międzymałoletnimi
Zachowanie i postępowanie małoletnich wobec siebie oraz innych osób nie narusza ich godności i wartości osobistej.
Małoletni są zobowiązani do respektowania praw i wolności osobistych swoich kolegów i koleżanek, ich prawa do własnego zdania, popełniania błędów, do własnych poglądów, wyglądu i zachowania – w ramach przyjętych norm i wartości.
Małoletni akceptują i szanują siebie nawzajem.
Kontakty między małoletnimi cechuje zachowanie przez nich wysokiej kultury osobistej, tj. używanie zwrotów grzecznościowych, uprzejmość, życzliwość, poprawny, wolny od wulgaryzmów język, kontrola swojego zachowania i emocji.
Bez względu na powód, agresja i przemoc fizyczna, słowna lub psychiczna wśród małoletnich nigdy nie może być przez nich akceptowana lub usprawiedliwiona.
Małoletni nie mają prawa stosować słownej, psychicznej czy fizycznej agresji i przemocy wobec innych.
Małoletni mają obowiązek przeciwstawiania się wszelkim przejawom brutalności, agresji, przemocy i wulgarności oraz informowania opiekunów lub personelu Muzeum o zaistniałej sytuacji.
W przypadku zachowań rażących, łamiących zasady i obowiązujące normy, personel Oddziału niezwłocznie informuje o tym fakcie jego opiekuna, zobowiązanego podjąć działania interwencyjne.
Stosowanie agresji i przemocy fizycznej oraz psychicznej.
Naruszenie nietykalności osobistej innej osoby.
Stwarzanie niebezpiecznych sytuacji na terenie Oddziału.
Zachowania niedozwolone miedzy małoletnimi
Nieuzasadnione, bez zgody opiekuna lub prowadzącego zajęcia opuszczanie miejsca, w którym realizowana jest oferta Oddziału.
Niewłaściwe zachowania, niezgodne z obowiązującym regulaminem np. niszczenie mienia Oddziału, przeszkadzanie innym osobom korzystającym z pobytu w Oddziale.
Rozprowadzanie i stosowanie środków odurzających.
Niestosowne zachowanie się w odniesieniu do rówieśników, tj. wulgaryzmy, aroganckie, niegrzeczne zachowania, siłowe rozwiązywanie konfliktów, znęcanie się.
Celowe niszczenie i nieszanowanie własności innych osób oraz własności Oddziału.
Kradzieże, wyłudzenia.
Niereagowanie na niewłaściwe zachowania innych.
Fotografowanie, filmowanie i upublicznianie zdarzeń z udziałem innych bez ich zgody.
Oddziału podczas wybranych zajęć umożliwia dostęp do treści edukacyjnych i informacyjnych za pomocą sieci Internet wyłącznie pod nadzorem prowadzącego zajęcia.
Korzystanie z multimediów, sieci Internet i programów użytkowych wyłącznie pod nadzorem opiekunów.
Zasady korzystania z urządzeń elektronicznych z dostępem do sieci Internet oraz procedury ochrony dzieci przed treściami szkodliwymi i zagrożeniami w sieci Internet oraz utrwalonymi winnej formie.
PAMIĘTAJ!!!
KAŻDY ma prawo do poszanowania swojej godności JEŚLI sam/a doznajesz krzywdy lub jesteś świadkiem krzywdzenia innego małoletniego to NATYCHMIAST powiedz o tym komuś dorosłemu, który jest dostępny na terenie Muzeum !!!
Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży: 116 111
Całodobowa infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i pracowników Muzeum: 800 080 222
Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji: 22 594 91 00
Telefoniczna Pierwsza Pomoc Psychologiczna: 22425 98 48